Aşı Tartışmalarına Dair

Merhabalar, Covid-19 aşısı hakkında bahsettiğim yazıda sıkça “Biz” diye bahsettiğim toplam: Toplum Sağlığı Komisyonu’nu belirtmektedir.

Covid-19 salgını ile aşı hakkında birçok tartışma tekrardan ayyuka çıkmış oldu. Aşı adaylarının Aralık ayında onay alması ve 2021 yılı itibariyle de yaygın olarak kullanılması hedefleniyor. Hâl böyle olunca aşı ve aşı karşıtlığı hakkında birçok açıklama yapıldı. Birçok açıklama bilimsel zeminlerden çok uzaklarda yapıldı. Ancak bu tarz açıklamalar medyada ve sosyal mecralarda çokça dillendiriliyor.

Bilimsel yöntemlerle yürüyen, aşının etkinliği ve güvenliğiyle ilgili yürütülen tartışmalar şüphesiz gerekli ve toplum sağlığı açısından elzem. Ancak son dönemlerde salgın boyunca sesleri daha kısık çıkan aşı karşıtlarının ve komplo teorisyenlerinin de bu tartışmalara katıldığı görülüyor. Bir kısmı tamamen bilimsel dayanaktan yoksun olan iddialar ne yazık ki bilimle ilişkisi iyice zayıflatılmış toplumlarda etkili olabiliyor. Bu durumun kafa karışıklığı ortaya çıkardığı kesinkes bir gerçek hâline büründü.

Aşı hakkındaki spekülasyonların Covid-19 ile ortaya çıkmadığını belirtmek gerekir. Domuz gribi aşısında da bu spekülatif söylemlerin başladığını unutmamak faydalıdır.* Aşı karşıtlığının şu an beslendiği en büyük damar, kâr hırsına bürünen şirketlerin aşıyı “hızlıca” bir zamanda geliştirmesidir. Evet, bu bir tartışma başlığı olabilir. Aşı hakkındaki güvenirliği belki bu başlıkta değerlendirebiliriz. Ancak aşının kendisi bir tartışma başlığı olamaz. Şu an birçok gerici kanaldan beslenen sözde “bilim” insanları aşının güvenirliğini tartışmaya sunuyor. Tartışma da doğal bir şekilde insanları endişeye sürüklüyor.

Aşının dünya çapında birçok zaferiyle karşılaşmıştık, karşılaşmaya devam edeceğiz. En güncel zaferi Afrika’da çocuk felcinin engellenmesi oldu.** 2002 yılında Türkiye çocuk felcinden arındırılmış bölge ilân edilirken 2018’e girerken Anayasa Mahkemesi “aşı kullanımının bireyin ya da ailesinin rızası ile mümkün olabileceğine ve aşıyı zorunlu tutan bir mevzuat olmadığı takdirde ailelerin aşıyı reddetme haklarının bulunduğuna hükmetti.” *** 16 yıl bir hastalığı unutmak için kısa bir zaman…

Gördüğümüz gibi aşının kullanımını engellemek için her alandan örgütlü bir şekilde saldıran gericileşme ile karşı karşıyayız. Halkın sağlığını; bir avuç bakan kılığına bürünmüş patrona, aşının kullanımını engellemeye çalışan sözde bilim kuruluna bırakmayacağız. Bilimsel olmayan sözde tedavi yöntemlerinin, gerici ve çağdışı yaklaşımların insan sağlığını tehdit ediyor. Bu tehdidi engelleyeceğiz. Nasıl mı? Talep ederek:

Birincil olarak “Bütün sağlık hizmetleri devletleştirilmelidir.” diyeceğiz.****

“Biz” bu kaotik ortamdan etkilenen öğrencilerin de kafa karışıklığının ne boyutta olduğunu merak ettik. Sıra arkadaşlarımıza sorularımızı cevaplamasını talep ettik. Covid-19 aşısı ile ilgili 16 sorulur bir anket hazırladık.***** Yaptığımız anket covid-19 aşısı ile ilgili “bizce” güzel noktalara temas ediyor. Aşı hakkında her konuşmada denk gelebileceğimiz türden sorular. Yaptığımız anketi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa öğrencisi olan sıra arkadaşlarımıza sorduk. 408 öğrenci sorularımızı yanıtladı. Aşı hakkında sorduğumuz soruların yarısı hakkında “yetersiz bilgi” sahibi olduklarını öğrenmiş olduk.

Sıra arkadaşlarımızda kafa karışıklığının olduğunu tespit etmek zor olmadı. Bu kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için yaptığımız anket sonucunu sizlere rapor şeklinde paylaşacağız. Büyük bir bilgi yetersizliği mevcutken, aşı hakkında birçok gerici spekülasyon varken 408 öğrencinin %96’sı aşının ücretsiz olması konusunda hemfikir!

COVID-19 nedeniyle bugüne kadar tüm dünyada bir buçuk milyonun üzerinde insan hayatını yitirdi. Vaka ve ölüm sayıları hızla tırmanıyor. İş buyken aşının kullanımı hakkında yapılan her tartışma bir safsatadır. “Bizce” insanların hayatını kurtaracak bir aşı ücretle satılmamalıdır!

Yapılması gereken bellidir: Şeffaf bir şekilde ve tek bir insanın bile dışarıda kalmadığı bir aşılama programını ücretsiz olarak sunmalı ve derhâl uygulamalıdır. Aşı satışı yasaklanmalıdır.

Toplum Sağlığı Komisyonu olarak aşının ücretsiz olmasını talep ediyoruz, edeceğiz. Her sıra arkadaşımızı aşının ücretsiz olması konusunda dayanışmaya davet ediyoruz.

İnsanlık Önüne Koyduğu Her Gerçek Sorunu Aşacaktır! *******

İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa / Tarih ve Düşünce Kulübü

Kaynakça:

* https://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/bakan-hesabi-sasirdi-haberi-23632

** https://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/basbakanin-adini-asida-kullanmayin-haberi-20051

*** https://sol.org.tr/haber/asiyla-elde-edilen-bir-zafer-daha-cocuk-felci-afrikada-da-yok-edildi-13071

**** https://haber.sol.org.tr/toplum/bilim-ve-aydinlanma-akademisinden-asi-tepkisi-224131

***** http://www.tkp.org.tr/tr/aciklamalar/butun-saglik-hizmetleri-devletlestirilmelidir

****** https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeLzSzkw6KrHCr-6HGd8-nKDlvRQCzbHcKAzdbAdEC6nZP-0w/viewform

******* http://bilimveaydinlanma.org/sosyalist-gelecek-ve-planlama-sempozyumu-program/