Boyun Eğme’nin 204. sayısı çıktı

HALK ÖLÜM SOLUYOR

OECD verilerine göre, Türkiye’deki enerji ihtiyacının yüzde 88’i fosil yakıtlardan sağlanırken, bu da büyük bir hava kirliğine neden oluyor. Sağlık ve Çevre Birliği HEAL tarafından 2014 yılında yayımlanan “Ödenmeyen Sağlık Faturası-Türkiye” verilerine göre, Türkiye’de bulunan termik santrallerin yol açtığı hava kirliliği nedeniyle 3000 erken ölüm yaşandı. Yine Türkiye için hava kirliliğine bağlı ölümlerin sayısı, OECD tarafından yaklaşık 30 bin olarak tahmin ediliyor.

Türkiye’de son dönemde yeniden gündeme gelen ve uzun yıllar baca filtresiz çalışarak halkın yaşamına mal olan santraller, kimi kentlerde başka enerji kaynağı yok diye “mecburen” faaliyete devam ettiriliyor. Üstelik kapatılan termik santrallere enerji üretmemesine rağmen “devlet” garantisi adı altında ödeme yapılmaya devam ediliyor. Yani hem yurttaşları zehirliyorlar, hem de bu zehirlemeye ara verdiklerinde de halkın cebinden “garanti” ücretlerini almaya devam ediyorlar.

Biraz magazin kokmakla birlikte geçtiğimiz günlerde basına yansıyan bir habere de değinelim. İTÜ’den  Prof. Dr. Hüseyin Toros, hava kirliliğinin geldiği boyuta dikkat çekmek için nüfusu en fazla olan 4 büyük ili baz alarak bazı hesaplamalar yapmış  Bu hesaplamalara göre, İstanbul’un havasını solumak yılda 16 paket sigara içmeye eş değer. Bu rakam Ankara’da 17, İzmir’de 23, Bursa’da ise 38 pakete çıkıyor…