Evin Bulut

Bertolt Brecht’in “Partiye Övgü” şiirini okuyup 1 Mayıs 2016’da tanıştığım Parti’nin umuduyla ve aynı gün yaşadığım o ilk 1 Mayıs heyecan ve coşkusuyla yazıyorum size!

Lenin 150 yaşına girdi birkaç gün önce ve bugünlerde bizlere, komünistlere boşuna mücadele ettiğimiz söyleniyor. Siz; verilmiş en güzel cevap, uğruna mücadele edilmiş en müthiş değer, verilmiş her emeğe karşı biçilmiş en büyük değersiniz yeryüzünde. Övünmemek elde değil –ki şu an da övündüğümüz tek şey örgütlü mücadelemiz-.

 Sosyalist Türkiye’yi göreceğim ve benden bir sonraki nesil sizsiniz. Bu coşku ve umutla yaşıyoruz tüm hayatımızı. Zaten içinde bulunduğumuz düzende ancak böyle koruyabildiğimiz bir aklımız var.

Umarım sizlere; söylenmiş güzel şarkılar, çizilmiş boyanmış güzel resimler ve bilim ve insanlık için yaptığım araştırmalar bırakabilmişimdir, üretmeye çalıştığım zamanlardayım.

Sizinle ilgili merak ettiğim çok şey var… Arkadaşlık ilişkileriniz, sık yaptığınız etkinlikler, eğlence anlayışınız, kat ettiğiniz bilimsel ilerlemeler, yazıp söylediğiniz şarkılar, okuduğunuz romanlar, birbirinizi uyardığınız konular, yozlaşmış her kültürü nasıl ve neye dönüştürdüğünüz… Bunların yanında emin olduğum şeyler de var. Kızabilirsiniz fakat saymaya hiç gerek duymuyorum. Sizler şimdi düşmanı yenen işçi sınıfımıza “selam” ederken bizler de “selam olsun yeni insana” diyoruz.

Sanırım benden bu kadar. Yazma konusunda iyi olmayan –belki yalnızca şimdilik- birinden bir seslenişti benimki. Size çok uzaktan yazmadım ama daha yakından bir daha, bir de Sosyalist Türkiye’den sesleneceğim.