Katalonya İlerici Öğrenciler Derneği’nden Boğaziçi Direnişi’ne Destek!

İlerici Öğrenciler Derneği (AEP), Boğaziçi Direnişi’ni selamladı.

Katalonya İlerici Öğrenciler Derneği (AEP), Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin karşılaştığı polis şiddetini kınadı. AEP, paylaştıkları bildiride onlarca, yüzlerce öğrencinin AKP’nin eski milletvekili adayı, iş adamı, kayyum rektör Melih Bulu’yu protesto eden öğrencilerin karşı karşıya kaldığı polis şiddetine, bununla eş zamanlı olarak ve eylemleri sönümlendirmek amacıyla LGBT topluluğuna yapılan baskıya dikkat çekti. Bunlara ek olarak bildiride Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öğrencilere “terörist” demesinin ve özellikle LGBT öğrencilerin maruz kaldığı manevi tacizin de altı çizildi.

               Değinilen bir başka başlık ise; 2018 Temmuz’unda yürürlüğe giren başkanlık sisteminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devlet üniversitelerine rektör atayabilen tek otorite olduğuydu. Yanı sıra 2016’daki darbe girişiminden sonraki OHAL kapsamı altında, öğrenciler bir kez daha kendi yöneticilerini seçmekten mahrum bırakılmıştı.

               Olayların üniversite kampüsünün dışına sıçradığını, polisin İzmir ve Ankara gibi Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde gerçekleşen dayanışma protestolarına da saldırdığını belirten bildiride bu saldırılarda tanık olunan, genç bir kadının bayıltılana kadar darp edilmesi gibi fiilî saldırı olaylarının ve bazı eylemcilerin ihbar etmesiyle polislerin çıplak aramalar ile yaptığı cinsel tacizlerin üstünde duruldu.

               Açıklamanın son sözü şöyle: “Öğrencilere, LGBT topluluğuna, ifade ve gösteri özgürlüğüne ve akademik özgürlüğe destek dalgasına katılıyoruz.”

Açıklamanın orjinaline ulaşmak için: