Milli Eğitim Bakanlığı’na Soruyoruz!

Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz hafta meslek liselerinde maske ve dezenfektan üretimi yapılacağını yaptığı bir açıklama ile duyurdu. Hafta boyunca yapılan yeni açıklamalarla üretim yapacak okulların sayısı kademeli olarak arttırıldı, üretim yapacak meslek liseleri birçok ile yayıldı. Hatta yeni üretim alanları bile tayin edildi.

AKP iktidarı, halkın tıbbi malzemeleri bulmakta güçlük çektiği salgın günlerinde; çözümü tıbbi malzeme üreten şirketlerin kamulaştırılması yerine, meslek liselerini yıllardır yaptığı gibi ucuz iş gücü olarak sermayenin imdadına yetiştirmekte buluyor.

Oysa bakanların ve okul müdürlerinin büyük bir övgü ile bahsettiği maske ve dezenfektan üretimi, birçok soru işaretini kendi içinde barındırıyor.

Solcu Liseliler olarak aşağıda sıraladığımız soruların Milli Eğitim Bakanlığı’nca cevaplandırılmasını, kamuoyunun aydınlatılmasını talep ediyoruz:

  1. Halkın salgın günlerinde işlerine gidemez, kiralarını ödeyemez durumdayken, meslek liseli arkadaşlarımızın ürettiği tıbbi malzemeler bizlere kar amacıyla para karşılığında mı satılacaktır? Yoksa ücretsiz olarak halkın kullanımına mı sunulacaktır?
  2. Eğer halkın ücretsiz kullanımı için üretim yapılıyorsa, neden hala tıbbi malzemelerin tedariki konusunda problem yaşanmaktadır? Neden halk fahiş fiyatlarla bu malzemeleri satın almak zorundadır?
  3. Okulların salgın nedeniyle tatil edildiği, devlet kurumlarının halkın evlerinde kalması için sürekli telkinlerde bulunduğu bu günlerde, öğrencilerin ve öğretmenlerin yan yana üretimde bulunması risk teşkil etmektedir. Bu riske karşı ne tür önlemler alınmaktadır?
  4. Üretilen tıbbi malzemelerin maliyeti nasıl karşılanmaktadır? Bu maliyet halktan, vergi yolu ile mi tahsil edilecektir?
  5. Üretimde bulunan öğrenci ve öğretmenler, emeklerinin karşılığını almakta mıdır? Ücretlendirme neye göre yapılmaktadır?