Tarikatlara Karşı Liselerde Umut Biziz

Pazar günü Solcu Liseliler Instagram hesabı üzerinden bir anket yapıldı. Soru şuydu: Tarikatlar kapatılmalı mı?


Şahsen tarikatların kapatılmaması gerektiğini, onlara da saygı duyulması gerektiğini düşündüm ilk başta.
Fakat sonradan tarikatların din eğitimi veren herhangi bir kurum olmadığını, aksine eşit, laik eğitimin karşısında konumlanmış, hiçbir bilimsel kaygı taşımadan ergenliğe dahi girmemiş çocukların çağ dışı fikirlerle donatıldığı ve yalnızca çocuk istismarı, dolandırıclık, rant haberleriyle anılan yerler olduğunu hatırladım.
Zaten gericilikten kurtulamamış insanlar topluluğunun başka nasıl bir emeli olabilir ki?


TÜGVA isimli kurumdan da bu anket sebebiyle bir “uyarı” almışız.
Sözde bizmişiz bölen, ayrıştıran. Bizmişiz nefreti, cehaleti, karanlığı, kötüyü, yozlaşmayı kara bir bulut gibi milyonlarca gencin üzerinde dolaştıran.

Tarikatların insanlığa bir faydası yok, o aşikar. Fakat tarikatlara saygı duymak, cehalete, karanlığa, medeniyetsizliğe saygı duymaktır. Bu da bizim ilerici duruşumuza terstir. Elbette öğrencilere yalnızca biat etmeyi öğreten gerici örgütlenmelerin karşısında duracağız.

Din kişisel bir inanış, toplumsal değil. Buna rağmen kendi seçim yapabilen ama başkasına seçim hakkı tanımayan şeyhler, efendiler, hocalar… Biz buna saygı duyamayız.

Biz dinin baskısı ile her yerde karşılaşıyoruz. Evde, sokakta, medyada, hatta okulda bile. Şu an kalemimden bu yazılar dökülürken anımsıyorum da ben daha 12 yaşında karşılaşmıştım bu baskıyla, hem de okulda. Bir hocamız kız olduğum için oyun oynayamayacağımı, bunun ahlaksızlık, terbiyesizlik olduğunu söylemişti. Hem şaşırmıştım hem öfkelenmiştim.  Ama yine de bazılarına göre şanslıydım. Çünkü okul arkadaşlarımdan zorla tarikatlara gönderilenler vardı. Onlar da bunu o kadar normal karşılıyorlardı ki, herhangi bir direniş gösteremiyorlardı. Gericiliğin baskısı 10- 12 yaşlarındaki çocukları esir almıştı adeta.

Yani olayın özü şu ki, tarikatlar çocukların, gençlerin, toplumun bir kabusudur.
Gençleri geri olana, kötü olana, derin bir bataklığa çekmekten başka bir şey yapmayan, politik bir örgüttür tarikatlar.

Bizler devrimci gençler kadınların, çocukların özgürce yaşayabileceği bir ülke için buna dur diyeceğiz! Boyun eğmeyeceğiz!

Sibel- Maltepe Solcu Liseliler