Üniversiteleri Gericiliğe Teslim Etmeyeceğiz!

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü, AKP’nin cumhuriyete saldırılarının neticesinde başkanlık sistemine geçişle birlikte son başbakan unvanını taşıma ‘’şerefine’’ nail olmuş Binali Yıldırım’a fahri doktora unvanı veriyor.

Ulaştırma Bakanlığı ve Başbakanlık görevlerinde birçok skandalla gündeme gelmiş Binali Yıldırım’ı hepimiz tanıyoruz. Ne hakla Binali Yıldırım’a fahri doktora unvanı verilmektedir?

Sorumlusu olduğu birçok kazada kaybettiğimiz canların hesabını vermemiş, görev süresince yaptığı usulsüzlüklerle bilinen, gerici cemaatlerin dostu Binali Yıldırım’a verilen fahri doktora unvanının tek bir açıklaması vardır: SDÜ Rektörlüğü gericiliğe teslim olmuştur ve AKP iktidarına yaranma arayışındadır.

Eğitimin ve bilimin merkezleri olması gereken üniversiteler, patron düzeninin saldırısıyla birlikte AKP iktidarı süresince niteliğini kaybetmiş, bilimden uzaklaşmış ve gericiliğin yuvası haline gelmiştir. Siyasal iktidara yaranma kaygısı güden değil öğrencilerine nitelikli bir eğitim vermeyi amaçlayan, öğrencilerin yurt, yemekhane gibi ihtiyaçlarının göz ardı edilmediği bir üniversite istiyoruz.

Bize dayatılmaya çalışılan gericiliği ve bu yağmayı kabul etmeyeceğiz. Binali Yıldırım ve şürekâsının yeri üniversiteler değil, suçlarının hesabını verecekleri mahkemelerdir.

Üniversitelerin nitelikli, bilimsel bir eğitimin yuvası olduğu, öğrencilerin ihtiyaçlarının devlet ve özel şirketler tarafından rant kapısı olarak görülmediği bir Türkiye ancak örgütlü bir mücadeleyle mümkün.

Biz buradayız, üniversiteleri gericiliğe teslim etmeyeceğiz!