WFDY’den Belarus Açıklaması

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY), son dönemde Belarus’ta yaşanan olaylara dönük bir açıklama yayımladı.

Belarus’ta yaşananların dünyadaki emperyalist gerilimden ayrılamayacağının altı çizilen açıklamada yalnızca Belarus’ta değil tüm dünyadaki emperyalist müdahaleler kınanarak müdahaleleri yapan ülkelerin kimseye ‘’insan hakları’’ ya da ‘’özgürlük’’ dersi veremeyeceği belirtildi.

Açıklamanın tam hâli şöyle:

9 Ağustos 2020’de yapılan ve Alexander Lukaşenko’nun Belarus Başkanı olarak seçilmesiyle sonuçlanan başkanlık seçiminin ardından NATO, ABD ve Avrupa Birliği gibi emperyalist güçler seçim sonuçlarının ihtilaflı olduğunu belirten açıklamalar yaptı.

Sonuçları takip eden günlerde seçimler hâli hazırda  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafınca denetlenirken Belarus’a komşu olan NATO üyesi ülkeler kurumun seçim kanunu tekrar incelemesini talep etti. Böylece 19 Ağustos’ta Avrupa Birliği seçim tekrarını zorlamak ve taraflar için “adil” bir çözüm sunmak için Belarus’a karşı bazı önlemler almaya karar verdi.

1.Seçim sonuçlarının tanınmaması

2.Belarus’a karşı yasadışı ve tek taraflı zorlayıcı önlemlerin alınması

3.’’Belarus İnsiyatifine’’ 53 milyon € bağışta bulunulması

Elbette Belarus’taki durum, son dönemde açık hâle gelen emperyalistler arası gerilimle doğrudan ilintili. Ukrayna’da ve dünyanın diğer bölgelerinde yapılan gerici, sağcı hatta faşist güçlerin iktidara gelmesine yol açan müdahalelerden de bağımsız şekilde değerlendirilemez

Bu nedenlerle Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu(WFDY) aşağıdaki maddeleri paylaşır:

1.Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu, emperyalizmin faşist sembollerle eylemelerde boy gösteren gericelere ve aşırı sağcılara verdiği desteği kınamaktadır.

2.Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu, emperyalizmin müdahalelerini, yasadışı ve tek taraflı zorlayıcı önlemlerini, Belarus’ta veya dünyanın herhangi bir yerinde kendi çıkarlarını empoze etmeye çalışmasını reddeder.

3.Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu, Avrupa Birliği gibi emperyalist güçlerin yoldaşlarımızı sebepsiz hapsedip, Komünist Partileri yasaklarken dünyaya ‘’özgürlük’’ dersi vermeye çalışmasının anlamsız olduğunu belirtir. Ayrıca yapılan tek taraflı zorlayıcı önlemlerin Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası İnsan Hakları Beyannamesi’ne aykırı olduğunu belirtmesine rağmen bunu uygulamaya devam eden ülkelerin dünyaya “insan hakları’’ dersi veremeyeceğinin de altını çizer.

4. Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu, tüm ülkelerin geleceklerinin emperyalist müdahale ve provokasyonlar olmaksızın yalnızca o ülkelerin halkları tarafından belirleyebileceğini tekraren ifade eder.

5. Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu, Belarus halkı ve gençliği ile, dış müdahaleler olmaksızın ülkelerinin geleceğini belirleme ve ilerleme yolundaki dayanışmasını ifade eder.